28 Mart 2008

Gitmek de Zor, Dönmek de; Ama Bunları Anlatmak Daha da Zor...


Aslında bu bile başlıbaşına bir Gitmek-Dönmek hikayesi olabilir. Vatandan uzaktayken çok çeşitli uğraşlara, hem de severek yaptığı uğraşlara vakit bulabilen Bir Anne, hasret duydugu vatanına gelince, nasıl olduğunu anlamadan birden bire çarka kaptırıvermiş kendini, herkesin "ayol çok meşgulüm" lafını diline perçenk ettiği dünyaya adım atıvermiş farkında bile olmadan... Böyle başlar ve devam eder hikayemiz...
Nitekim öyle degil mi hayatımız, hızını kendimizin ayarlayamadığı, buna güç yetiremedigimiz bir düzen ki, sormayın gitsin. Girmezseniz bu düzene, siz ihmal edilen oluyorsunuz, sözü dinlenmeyen oluyorsunuz, "gundemi takip etmeyen" oluyorsunuz, girince de "gündem" denilen o düzen icinde eriyip kayboluyorsunuz... Bakıyorsunuz artık; yaptıklariniz, yaşadıklarınız sizin arzu ve istekleriniz dışında gelişmiş, sırf gundeme uymak uğruna kaptırıyorsunuz kendinizi bu gidişata...
Aman, Allah muhafaza... Bakmayın yazının girişine; neyse ki Bir Anne, etrafindakiler hala "alışırsın, alışırsın" deyip dursalar da; alışmamış, alışamamış olmaktan mutlu, mesut, "kendi gundemi" içinde yaşayıp gidiyor. Arada sevilen gönülleri memnun etmek adına eskiden alıştığı kendi düzenini biraz olsun değiştirmek zorunda kaıiyor ama, eh o da "Dönmüş olmanın" güzelligi, zevki. Doya doya yaşamalı onu da.
Arada sırada kafasına eseni yapabilmenin özgürlüğünü yaşayabilecek kadar, aman millet ne derse desin diyebilecek kadar gurbet görmüş olmak; bazen de özledigi vatanını doya doya yaşayacak kadar, annesine babasına huzur içinde hizmet edip, konu komşuyla havadan sudan konuşacak kadar dönmüş olmanın keyfini çıkarmak yetiyor şimdilik Bir Anne' ye.

Köpecik mi, çok sevdim onu :)

4 Yorum:

Dilek... dedi ki...

Cok gizemli bir yazi olmus. Merakla devamini bekliyorum...

Bir Anne dedi ki...

Ben de:)))

A.ferda dedi ki...

s.a. yogun bi hayattayiz evet ve seyrekte olsa buraya vakit ayirmaniz sizi ve ara sirada olsa burayi takip eden biri olarak herhangi bi degisiklik beni cok mutlu edecektir eminim..takibinizdeyim :)

Bir Anne dedi ki...

Boylesi dikkatli ve itinali bir cift goz tarafindan takipte olmak beni telaslandirsa da, gurur verdi.
Tesekkurler canim, her zaman beklerim.