25 Şubat 2010

Kandil Pastası

Eveeet... Zaman çabuk geçiyor, biz tebdili kıta yapalı 1 ay olmuş neredeyse. Yeniden alışmak, yeniden düzen kurmak için çabalayıp duruyoruz. Bazen kendi kendime diyorum, "şurada ne kadar yaşayacağın belli değil, buraya çok alışma", diye, ama olmuyor işte. O da lazım, bu da lazım...
Aynı dünya hayatı gibi değil mi? Sanki burada ne kadar yaşayacağımız belliymiş gibi. Oyalanmadan başka bir şey değil bizimki... Bu mekanı süsledik, Rabbim asıl, ötesini süsleyecek, orada geçerli olacak bütçe nasip eylesin bize inşallah. Amiiiin...
Hem de bu güzel kandil gününde Aminlerin en içteniyle Amiiiin...
Mevlid Kandili geceniz mübarek olmuştur inşallah. Bu sabah kandilin günü. Bu günü de itinalı geçirmeli inşallah.
Kandil geldi, hoşgeldi, iyi ki geldi. Bir sürü tebriklerle, dualarla, güzelliklerle süsledi hayatımızı. Dün sabahki maillerin birinde önceden de okumuş olduğum bir yazı vardı ki, beni daha bir canlandırdı, daha bir şevklendirdi. Şükrolsun:
"... Sevgili aile reisleri,
O günü asla sönük geçirmeyin, akşama eve kucaklarınız dolu dolu gelin, evinizi, sofranızı, çiçekler, meyveler ve tatlılarla, kandil simitleriyle şenlendiriniz. Çünkü bilirsiniz ki, bilhassa çocuklar için sevginin yolu boğazlardan ve mideden geçmektedir. Bilin ki, onları sevindirmenin sevabı çok yüksektir.
Nitekim, Sahih-i Müslim'de rivayet edilen şu hadisi şerif, aile için yapılan masrafların üstün değerini belirtmek bakımından ne kadar önemli ve anlamlı bir belgedir.
Peygamber Efendimiz SAS buyuruyor ki:
"Yolunda (cihada) harcadığın bir dinar (yani altın) para, köle azat olması için verdiğin bir dinar, ve nihayet Allah için sarfettiğin bir dinar... Bunların sevap bakımından en büyük ve en yükseği, ailene sarfettiğin dinardır."
Bunları okuyunca fırladım çıktım evden. Zaten yazının başında kandil gecelerinin nasıl şevkle, özel ve kutlama havasında geçirilmesi gerektiğini de hatırlatıyordu Mübarek, epeydir ihmal ettiğim bir eski aile geleneğine, "kandil pastası" hazırlığına memur kıldım kendimi.
Ne yapalım, burada kendi kendimizi motive etmek için biraz çabalamamız gerekiyor. Burası Türkiye gibi değil, hoş Türkiye'de de istersen ve ararsan giriyorsun ortamına, yoksa kandil miymiş, neymiş, umurumda olmayanlar da çok ama, en azından orada istenilene ulaşmak daha kolay.
Ben çok severim özel günleri, onları özel kılan Şahıslara ve olaylara verdiğimiz önemin yanında, o günlere has bir tatlı telaş, hoş bir samimiyet sarar ya havayı, ona bayılırım işte. Sokağa çıkınca "Kandiliniz Mübarek Olsun" yazan küçük bir yazı görmek bir dükkanın camında, kandil simidi almak, eşi dostu sırf bu sebeple aramak, komşudan gelen taze kavrulmuş helvayı alırken Allah kabul etsin demek... ben çok seviyorum bunları işte. Burası Türkiye gibi değil dedim ya, burada bunlar yok işte. Olmasın, ne yapalım, yok diye küsüp oturmayacağız ya, kendi telaşımızı kendimiz çıkarır, samimiyetimizi de gönlümüzde hissetmeye çalışırız inşallah... Bismillah...
Kandil pastamız AKWA'dan, Tuba'nın yaptığı Yaz Pastası ndan esinlenerek yapıldı. Kandil simitlerimiz klasik bir tarif:
  • 1 paket bitkisel margarin veya artık Amerika'da olduğumuza göre, yaklaşık 2 stick tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvıyağ (zeytinyağı tercihimizdir)
  • 2 kaşık sirke
  • 3 kaşık toz şeker
  • 1 yumurtanın sarısı (beyazı yüzüne gidecek)
  • 1 paket kabartma tozu
  • (varsa) mahlep, bende yoktu :)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un (3.4 bardak kadar alıyor)

Hamuru yoğurup şekiller veriyoruz, biz kızımla KANDİL yazmayı tercih ettik. Sonra kızım hamurla oynadı da, oynadı. Yıldızlar, kuşlar, isimlerimizin baş harfleri... bir sürü şekil çıkardı ortaya:) Ben de hem kandil diye, hem de mutfağa eli alışsın diye, çıkarmadım sesimi. İstediğini yaptı.

Yüzünü yumurta akı ve susam ile buluyorsunuz ama, biz maalesef susam bulamadığımız için burada, her istediğimiz yerde, önceden de tedarik etmediğimiz için susamsız oldu bizim simitler.

Sonra bu nimetleri bize Verene şükrettik. Ve O'nun, bütün bu nimetleri adına yarattığı Efendimiz SAS e dualarımızı gönderdik...

Mübarek olsun...

1 Yorum:

Yemek tarifleri dedi ki...

merhaba tatlım çok hoş görünüyor eline sağlık